Sezonā Avenes

Avenēs ir atklātas vielas – sterīni, kas aizkavē aterosklerozes attīstīšanos. Kumarīns normalizē asinsrades procesus, samazina protrombīna līmeni. Tās labi noder kā profilaktisks līdzeklis pret saaukstēšanos. Folijskābe uzlabo asinsriti, pasargā no mazasinības un leikēmijas. Ogas saglabā dziedniecisko vērtību arī sasaldētā veidā.

Aveņu lapām piemīt viegla asiņošanu apturoša īpašība, tāpēc noder mutes gļotādas slimību ārstēšanā. Lieto pret caureju, jo piemīt savelkoša darbība. Lapas izmanto kā dažādu organisma attīrošu tēju piedevu. Kaltētas lapas izmanto kā atkrēpošanas līdzekli. Sasmalcinātus svaigus aveņu zariņus izmanto pret herpes vīrusu (aukstuma pumpām). Sakņu un ziedu novārījumu lieto ārīgi hemoroīdu, ādas un acu iekaisumiem. No svaigām, sasmalcinātām lapām pagatavo ziedi ādas izsitumu dziedēšanai (lapām pievieno vazelīnu vai sviestu). Lapu uzlējums efektīvs arī caurejas gadījumos, kuņģa un zarnu trakta iekaisumu gadījumos, kā arī pret plaušu un mutes dobuma slimībām. Svaigas lapas izmanto kā brūces dziedējošu līdzekli. Lapu novārījumu lieto kakla skalošanai pie klepus un angīnas. Aveņu lapu dziednieciskās īpašības pastiprina un papildina bērzu lapas un liepu ziedi.

Lietojot šo meža velti, novērota arī cukura līmeņa asinīs pazemināšanās. Tas paaugstina imunitāti, uzlabo apetīti, atveseļo zarnu traktu. Aveņu fitoncīdi iznīdē dažus stafilokoku veidus, rauga un pelējuma sēnītes sporas. Ziemeļu tautas visu augu izmanto pret artrītu.

Kaltētas ogas izmanto pret gripu, saaukstēšanos, hronisku reimatismu, bronhītu un laringītu. Ogas izmanto kā vitamīnu tēju, biežāk kopā ar mežrozīšu augļiem. Lieto kā pretkrampju līdzekli, jo paplašina asinsvadus. Pēc dzelzs satura ogas līdzvērtīgas vīnogām. Aveņu sulu lieto arī taukainas un porainas ādas kopšanai. Tā balina ādu. Ieziež ādu no rītiem, pirms mazgā seju. Lieto katru dienu vai ik pārdienas. Var pagatavot konservētu aveņu sulu kosmētiskām maskām ziemai. Tās sastāvā ēdamkarote glicerīna, 40 līdz 50 ml karsta ūdens, glāze aveņu sulas. Visu sajauc un glabā slēgtā traukā ledusskapī.